Rosyjscy aktywiści używają Bitcoinu, a Kremlowi się to nie podoba.

Anna Bajdakowa
Rosyjscy aktywiści używają Bitcoinu, a Kremlowi się to nie podoba.
MOSCOW – Żaden rząd nie może powstrzymać transakcji bitcoin, co sugeruje, że krypto waluta jest idealnym sposobem dla dysydentów i aktywistów do zbierania funduszy.

Powinno to być szczególnie prawdziwe w Rosji Władimira Putina, gdzie niezależni politycy i grupy obywatelskie znajdują się pod coraz większą presją ze strony Kremla.

Politycy opozycji, grupy broniące praw człowieka i niezależne media są rutynowo nękane przez naloty organów ścigania, wysokie grzywny i zamrożenie kont bankowych. Bitcoin Evolution, który umożliwia dokonywanie pseudonimowych darowizn, teoretycznie byłby liną ratunkową dla działaczy politycznych. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona.

Prezydencka nadzieja podnosi Bitcoin
Leonid Wołkow kieruje operacjami politycznymi dla Aleksieja Nawalnego, najważniejszego przeciwnika Putina. W wyborach w 2018 roku Nawalny próbował kandydować przeciwko Putinowi na prezydenta Rosji, ale ostatecznie został wykluczony przez Centralną Komisję Wyborczą.

Nawalny był jednak imponującym politycznym fundraisantem, także w krypcie. Od grudnia 2016 roku w portfelu bitcoinów Nawalnego znalazło się 648 BTC. Pieniądze te pomogły w finansowaniu zwolenników Nawalnego w różnych miejscach w Rosji, ponieważ kandydowali oni na urzędy publiczne w swoich miastach, prowadzili dochodzenia w sprawie korupcji w samorządach, organizowali protesty i tak dalej. Ostatecznie kandydatura Nawalnego na prezydenta nie powiodła się, ale jego ogólnokrajowa sieć zmobilizowanych, lojalnych zwolenników jest tu po to, by pozostać.

Przeczytaj więcej: Błąd w Moskiewskim Systemie Głosowań Blokowych może ujawnić, jak głosowali użytkownicy: Raport

Nawalny rozpoczął zbieranie funduszy na swoją kampanię w 2016 roku, dwa lata przed wyborami prezydenckimi, kiedy był czas na eksperymenty, mówi Wołkow. Wybory w tym roku nie zostały jeszcze oficjalnie ogłoszone, więc zwykłe ograniczenia dotyczące sposobu zbierania i wydawania pieniędzy przez kandydatów nie miały zastosowania. Ekipa Navalnego „zaryzykowała“ i otworzyła konto PayPal oraz portfel Bitcoinów – żaden z nich nie zostałby normalnie uznany za legalne narzędzie pozyskiwania funduszy na kampanię.

„Nie pamiętam, ile wtedy zebraliśmy, ale Bitcoin nigdy nie był więcej niż 10%-15% wszystkich naszych datków“ – powiedział Wołkow.

Według raportu Volkova z 2019 roku, z 191 milionów rubli (około 2,7 miliona dolarów) przekazanych Navalnemu w ciągu ostatniego roku, tylko 9,7 miliona (140 000 dolarów) pochodziło z bitcoinu.

„Są wkurzeni, że nie mogą tego kontrolować
Wołkow uważa, że darczyńcy Bitcoinów Nawalnego to przede wszystkim informatycy i przedsiębiorcy, którzy chcą przekazać duże sumy, nie czerpiąc z gniewu Kremla.

Darowizny Bitcoinów są ważne z dwóch powodów, wyjaśnił Volkov.

„Po pierwsze, średnia darowizna [w BTC] jest wyższa, a po drugie, ta metoda zbierania funduszy jest niekontrolowana przez władze. W ten sposób chroni się również inne metody“, powiedział Wołkow.

Może to brzmieć jak paradoks, ale ma pewną logikę. Rosyjskie władze mogą zamrozić konta bankowe, co w przeszłości zdarzało się Nawalnemu i jego sojusznikom. Ale dzięki Bitcoinowi istnieje alternatywny kanał fundraisingowy, którego nie można zamknąć. Więc po co zawracać sobie głowę blokowaniem kanałów, skoro wiesz, że ludzie mogą łatwo znaleźć inny sposób?

„Nasi przeciwnicy rozumieją, że nie mogą odciąć nas od źródeł finansowania, bo [jeśli spróbują] przynajmniej część darowizn pójdzie do krypty“ – mówi Wołkow: „Ostatnim razem, gdy nasze konta zostały zamrożone, widzieliśmy podchody w postaci bitcoinów.“

Portfel Bitcoinów Nawalnego jest wielokrotnie wymieniany przez rosyjską państwową telewizję „Russia Today“, żeby pokazać, że polityk używa krypty, żeby ukryć coś podejrzanego.

Przeczytaj więcej: Rosyjskie sądy nie mogą się zgodzić co do tego, czy krypto jest własnością

„Są wkurzeni tym, że rząd nie może tego kontrolować, więc idą na wszelkie szalone spekulacje“, komentuje Volkov.

Bitcoin może też działać jako narzędzie wymiany walut, mówi Volkov. Zwolennicy Marynarki Wojennej za granicą często używają PayPala do darowizn, ale wypłacanie rosyjskich rubli z konta PayPala jest kosztowne. Tańszym sposobem, okazuje się, jest kupno Bitcoin za pomocą konta PayPal, a następnie sprzedanie go za ruble na platformie peer-to-peer, jak LocalBitcoins, Volkov mówi.

To może prowadzić do kłopotów, jednak. Zespół umieścić fiat wpływy ze sprzedaży Bitcoin do kont bankowych do płacenia wynagrodzeń, czynszu i innych wydatków, Volkov powiedział. Ale ta działalność wyglądała na pranie brudnych pieniędzy dla organów ścigania i stała się jednym z powodów wszczęcia postępowania karnego przeciwko Navalnemu i jego pracownikom.

Mimo to, Wołkow uważa Bitcoin za użyteczne narzędzie.

„Jeśli zobaczysz, że twoje konta bankowe zaczynają się zamrażać, możesz wyjąć swoje pieniądze w krypcie i trzymać je tam, aż opadnie kurz“ – powiedział.

Jednak Bitcoin nadal nie jest zbytnio przydatny do prawdziwych zakupów.

„Nie możesz płacić czynszu za biuro i sprzęt rajdowy w Bitcoin. Nie ma dla nas rynku towarów i usług dostępnych dla Bitcoin’a, więc natychmiast sprzedajemy go za fiata“, mówi Volkov.

Problem z adopcją
Stosowanie bitcoinu przez Navalny, nawet z jego ograniczeniami, jest wyjątkiem od tej reguły. Nie ma innych znanych publicznie kampanii kryptograficznych na taką skalę. Dla niektórych mniejszych fundraiserów, datki na Bitcoin nie mają większego wpływu.

„Rosyjskie organizacje obywatelskie rzadko używają kryptofonów jako narzędzia do crowdfundingu“ – mówi Elia Kabanov, rosyjska pisarka naukowa i blogerka. Jednym z powodów jest to, że nie jest łatwo zorganizować systematyczną pracę z kryptonimem, ponieważ większość księgowych nie wie, jak sobie z nim poradzić – mówi.

Roskomsvoboda, organizacja śledząca cenzurę internetu w Rosji, od 2012 roku zbiera datki w krypcie. Jednak nawet wśród jej zwolenników, którzy cenią sobie Internet i prywatność, nie jest wiele osób chętnych do przekazywania darowizn w postaci kryptońskiej. Według Sarkisa Darbinyana, współzałożyciela Roscomsvobody, darowizny kryptońskie są sporadyczne i na ogół nie przekraczają 20% zebranych pieniędzy.

Istnieje również ryzyko, że darowizny kryptońskie przyciągną uwagę organów ścigania, jak to miało miejsce w przypadku Navalnego. Ponadto, darowizny w postaci kryptofonów nie mogą być wykorzystywane jako legalne źródło finansowania oficjalnej kampanii politycznej, mówi Kabanow. Krypto w Rosji w ogóle znajduje się w szarej strefie, a obecnie w parlamencie utknęła ustawa o regulacji w związku z utrzymującą się możliwością wprowadzenia szerokiego zakazu.

Ale najważniejszą przeszkodą jest to, że niewielu ludzi w Rosji korzysta z krypty i nie jest z nią zaznajomionych.

Przeczytaj więcej: Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości Ostatnio krytykuje proponowany zakaz stosowania kryptyki

Krypta jest „głównie dla entuzjastów“ – mówi Anton Jerszow, szef sztabu Partii Piratów Rosji, niezarejestrowanej partii opowiadającej się za złagodzeniem praw autorskich.

„Ludzie widzą, że w życiu codziennym nie mogą kupić wielu rzeczy za krypto, a ponadto nie ma jasnych regulacji [dla krypto w Rosji], a także łatwiej jest wysłać pieniądze z karty debetowej niż zająć się portfelem [krypto]“ – mówi Jerszow.

Partia Piratów zbiera pieniądze w krypcie, ale to nie jest wielki sukces – mówi Jerszow. Kiedy grupa zorganizowała konferencję dla informatyków, nazwaną CryptoInstallFest, ludzie przekazali w krypcie więcej niż zwykle, powiedział Yershov, ale to nadal nie za wiele.

Część problemu jest ekonomiczna: Większość Rosjan w ogóle nie ma żadnych oszczędności, pokazują statystyki. Pandemia COVID-19 nie pomaga.

„Ludzie skrobią dno od marca“, powiedział Jerszow. To może sprawić, że ludzie będą mniej skłonni zanurzać się w niestabilnych rynkach kryptograficznych.

Łatwy fiat
„W Rosji ludzie najczęściej używają krypty, aby obejść prawo, albo pracownicy IT używają jej do celów osobistych. Ale zwykły darczyńca, który ma kartę debetową lub trochę pieniędzy na koncie w telefonie komórkowym, nie użyje krypto w celu dokonania wpłaty“ – mówi Alexander Elkin, pracownik IT w funduszu Russia Behind Bars.

Fundusz pomaga ludziom, których nie stać na prawników, niesprawiedliwie uwięzionych członków rodziny lub tych, którzy wyszli z więzienia, mając tylko ubranie na plecach. Rozpoczęty przez dziennikarkę Olgę Romanovą jako mała grupa kobiet, których mężowie zostali wysłani do więzienia za to, co według nich było fałszywym oskarżeniem, ruch rozrósł się do funduszu z siecią prawników i wolontariuszy, a nawet projektów edukacyjnych dla więźniów.

Rosja za barami konsekwentnie irytuje również władze więzienne doniesieniami o złych warunkach i torturach w rosyjskich więzieniach, w tym o słabej reakcji na pandemię COVID-19.

Tego lata konta bankowe „Rosji za barami“ zostały zamrożone. Jedynymi środkami, które pozostały, są elektroniczne usługi płatnicze Yandex.Money, PayPal i crypto. Russia Behind Bars ma na swojej stronie darowizny kryptograficzne adresy dla bitcoin, eteru, litecoinu i XRP.

Yandex.Money, należący do najpopularniejszego rosyjskiego dostawcy wyszukiwarek, jest dość popularny w Rosji i krajach sąsiednich, ale usługa nie jest poza zasięgiem rosyjskich władz. W 2017 roku konto Nawalnego do wpłaty na Yandex.Money zostało zablokowane.

PayPal nie jest zbyt popularny wśród Rosjan, ponieważ stosunkowo łatwo jest wysyłać pieniądze między krajowymi kontami bankowymi, a niedawno ogłosił, że od sierpnia przestanie dostarczać przelewy krajowe w Rosji. Rosyjskie banki zazwyczaj pozwalają swoim klientom na natychmiastowe przekazywanie pieniędzy, korzystając z aplikacji bankowości mobilnej i numeru telefonu odbiorcy.

Przeczytaj więcej: Rosyjskie Ministerstwo Gospodarki wzywa do wprowadzenia „kontrolowanego rynku“, a nie kryptońskiego zakazu.

Jeśli Rosja za barami skończy z zablokowanymi bramami fiatowymi, Elkin mówi, że może pomyśleć o narzędziu, które pozwoliłoby ludziom kupić bitcoin i przekazać go organizacji. W tej chwili nie ma żadnej pilnej potrzeby, ale to może się zmienić, jeśli presja wzrośnie.

Zaledwie trzy lata temu, Rosja za barami wykorzystywała swój portfel Bitcoin do pokrycia wydatków, takich jak bilety lotnicze i hotele nawet w odległych częściach Rosji, kiedy wolontariusze musieli odwiedzać ludzi w odległych koloniach karnych, jak twierdzi założycielka Olga Romanova.

Ale wtedy sytuacja się zmieniła, a teraz sprzedawcy są bardziej ostrożni w akceptowaniu krypto, zwłaszcza po tym, jak Bank Rosji wydał w 2017 roku list, w którym uznał dopuszczenie płatności za krypto i handlu w Rosji za „przedwczesne“. Teraz tylko wydatki związane z informatyką, takie jak oprogramowanie komputerowe i wynagrodzenia dla dwóch informatyków w Rosji za barami, są płacone w bitcoin, powiedział Romanova.

„Nie wypłacimy Bitcoin’a. Wystarczająco trudno jest wytłumaczyć opinii publicznej, dlaczego są przeciwko nam dochodzenia, a kiedy w grę wchodzi krypto… [jeszcze trudniej byłoby to zrobić]“. Romanova powiedział.

Kolejną blokadą jest brak łatwo dostępnego oprogramowania, które umożliwiałoby automatyczne regularne darowizny, np. za pośrednictwem prenumeraty, mówi Roman Dobrokhotov, niegdyś działacz polityczny, a obecnie redaktor naczelny punktu śledczego The Insider. Ale przyszłość może sprawić, że darowizny kryptońskie staną się bardziej istotne, z powodów nietechnicznych.

„Jeśli autorytaryzm [w Rosji] stanie się silniejszy, [darowizny kryptońskie] mogą stać się bardziej popularne, ludzie będą przechodzić do tego niekontrolowanego segmentu“ – mówi Dobrokhotow.